Różne formaty plików. Jak i kiedy je stosować?

By 20 lipca, 201129 stycznia, 201610 komentarzy

JPEG

Zacznijmy od najbardziej popularnego i wszystkim znanego rozszerzenia JPEG, jest to skrót z angielskich słów Joint Photographic Experts Group, nazwa pochodzi od zespołu ekspertów którzy w 1983 roku rozpoczęli pracę nad tym formatem.

Jest to najpopularniejszy format używany do zapisu zdjęć w celu publikacji ich w internecie i wyświetlania na monitorze.
JPEG jest bardzo stratnym formatem, co oznacza, że wiele informacji o zdjęciu zostaje utraconych w momencie zapisania go do JPEG’a.

Na pierwszy rzut oka nie widać dużych różnicy, jadnakże po dokładniejszym porównaniu oryginału zdjęcia i pliku JPEG zobaczymy, że oryginalne zdjęcie jest ostrzejsze niż obraz po kompresji, dostrzeżemy takze tak zwane artefakty czy nie pożądane zmiany na obrazie spowodowane kompresją.
Stosując mniejszą kompresję możemy uzyskać lepszy, bardziej wyraźny i zbliżony do oryginału efekt. Im mniejsza kompresja tym lepsze jakościowo zdjęcie lecz im większa kompresja tym zdjęcie mniej waży. Tajemnica tkwi w tym by tak zapisać zdjęcie, aby nie straciło ono zauważalnie na jakości i ważyło jak najmniej.
Zdjęcie zapisane w JPEG zapisuje obraz do 16 milionów kolorów, jest kompatybliny z większoscią systemów operacyjnych (Mac, PC, Linux). Format JPEG nie zapisuje informacji o przezroczystości, oraz nie możliwe jest zapisanie animacji.

GIF

Pod nazwę GIF ukrywa się Graphics Interchange Format co przetłumaczyć można jako Graficzny Format Wymiany. Może zapisać 256 kolorów na obraz (8-bitów). Dzięki możliwości praktycznie bezstratnej kompresji jest jednym z najczęściej stosowanych formatów w celu publikacji zdjęć w internecie. Kompresja obrazu gif odbywa się dwuetapowo. Na początek poprzez redukcję kolorów przy wielokolorowych zdjęciach, robi się to poprzez redukcję liczby bitów na piksel. Następnie zmiana podobnych wzorców kolorów na jeden, czyli na przykład zamiast przechowywać informację o pięciu odcieniach niebieskiego zamienia się go na jeden.

Format GIF jest najlepiej dopasowanym formatem do publikowania w sieci takich rzeczy jak diagramy, rysunki itp. Jest także najczęsciej wybieranym formatem do animimacji

W porównaniu z kompresją do JPEG, format GIF jest bezstratny w przypadku pojedynczych kolorów lecz zawodzi w przypadku szczegółowych, kolorowych zdjęć z przejściami tonalnymi. Innymi słowy kompresja GIF jest kompresją bezstratną dla grafik w których występuje 256 kolorów i mniej.

BMP

Jest to format pliku z grafiką bitmapową. Pliki BMP są zdjęciami zoptymalizowanymi dla systemu operacyjnego Windows. Zdjęcia BMP są duże i nieskompresowane, lecz bardzo bogate w kolory, wysokiej jakości, kompatybilne ze wszystkim wersjami SO Windows i programami. Pliki BMP często nazywa się rastrami.

Zdjęcia BMP składają się z milionów pikseli o inny kolorach i odpowiednim ułożeniu by stworzyć żądane zdjęcia lub wzór. Może to być zdjęcie 8, 16 lub 24-bitowe. Poprzez zapis mapy bitowej do mniejszego lub większego rozmiaru zmienia się wielkość pojedynczego piksela, co wpływa na wyrazistość i ostrość obrazu.
BMP nie są często stosowanym formatem, mają duże rozmiary, nie są przyjazne dla publikacji w internecie oraz nie są kompatybilne ze wszystkim platformami.

TIFF

TIFF z angielskiego Tagged Image File Format jest to tak zwany komputerowy format plików graficznych. Służy do zapisywania grafiki rastrowej. Został stworzony przez firmę  Aldus Corporation  w celu komputerowego przygotowania materiałów do druku. Jest popularnym formatem stosowanym powrzechnie przez użytkowników,  znalazł jednak duże uznanie w profesjonalnej grafice komputerowej, publikacjach oraz fotografii. Jest także często stosowany wśród użytkowników SO Apple, niestety nie jest kompatybilny ze wszystkim systemami opercyjnymi.
Zdięcia zapisane w tym formacie charakteryzują się  wysoką jakoścą i bogatą gamą kolorystyczną.
TIFF jest bardzo elstycznym formatem, można w nim zastowować kompresję stratną lub bezstratną (JPEG, LZW, ZIP lub całkowice bez kompresji). Można w również nim zapisać tak zwane plik otwarte, czyli pliki z warstwami, efektami specjalnymi, filtrami, przezroczystościami, maskami, kanałami alfa itd.

PNG

PNG czyli Portable Network Graphics, jest to niedawno wprowadzony format i nie każdy jest z nim dostatecznie obeznany. PNG został uznanym za standard w 1996 roku. Jest to format zdjęc stworzony z myślą o publikowaniu materiałów w internecie.  PNG jest w wielu aspektach ulepszoną wersją formatu GIF. Obecnie występuje w dwóch wersjach różniących się ilością przechowywanych informacji. PNG-8 zapisuje obraz maksymalnie w 256 kolorach, lecz robi to bardziej efektywnie niż GIF. Dużo lepiej jednak sprawdza się PNG-24 zapisujący obraz z 48-bitową głębię kolorów czyli 16 bitów na kanał koloru. Można w nim także zapisywać informacje o przezroczystości, kanałach alfa, skale szarości. PNG można jedynie zapisać obrazy w RGB, nie wspiera on kolorów CMYK przez co nie nadaje się do przygotowywania plików do druku. Format PNG zalecany jest przez W3C jako główny format grafiki dla sieci www.

Poniżej przedstawiam jedno zdjecia zapisane w każdym z powyższych formatów oraz informację jak i kiedy stosować różne dostępne formaty.

Grafika do druku: Najlepszym wyborem i jedynym stosowanym przez profesjonalistów jest format TIFF. Zapisuje on fromat w trybie kolorystycznym CMYK, ma możliwość zapisana grafiki w wysokiej jakości, nie tracąc żadnego detalu.

Grafika na potrzeby internetu: Najlepszym wyborem w tym przypadku będzie PNG, JPEG lub GIF.
JPEG najlepiej nadaje się do publikacji zdjęć i przesyłania ich w siecie. Jeżeli chcecie by grafika miała jaknajmniejszy rozmiar lecz pozostała w dobrej jakości najlepszym rozwiązaniem zdaje się być PNG. GIF jest najgorszym wyborem spośród tych trzech, grafiki zapisane w tym formacie mają mały rozmiar i szybko się ładują lecz dzieje się to kosztem jakości. Jeśli chcecie opublikować prostą animację, GIF daje taką możliwość.

Praca na różnych systemach operacyjnych: Jezeli używacie PC’ta lub Mac’a, lub zmieniacie system operacyjny, najlepszym formatem kompatybilnym z każdym SO jest JPEG.

Nie ma uniwersalnego formatu który sprawdzi się we wszystkich warunkach. Każdy z wyżej wymienionych formatów ma swoje zalety i wady, trzeba je poznać i mieć na uwadze by odpowiednio zoptymalizować publikowane materiały.

Leave a Reply