Jeszcze nie tak dawno ludzie narzekali, że nie wywołuje się zdjęć czy to z wakacji, czy z imprezy. W końcu ciężko tak wybrać te kilka najlepszych z setek fotografii pstrykniętych podczas naszego niezwykłego tygodnia w Paryżu. Wiele osób nawet nie potrafi przeglądnąć zdjęć w celu usunięcia duplikatów lub nieudanych ujęć, a co dopiero wywołać najlepsze. Czasy się zmieniają, dlatego nasze archiwa zdjęć zamiast w pudełku po butach zalegają na dyskach twardych. Pytanie zatem, czy skoro nie wywołujemy zdjęć, to czy do naszych cyfrowych zbiorów nie dołączyć starych fotografii tworząc przy tym wirtualne albumy?

Na taki pomysł wpadli oczywiście ludzie z Google udostępniając aplikację, która ma pomóc w łatwy sposób zdigitalizować nasze stare fotografie sprzed lat, chroniąc je tym samym przez upływem czasu. By zachować wspomnienia na wieczność … no przynajmniej do momentu, gdy nam dysk nie padnie lub zostanie zaszyfrowany jakimś wirusem.

Aplikacja Google PhotoScan szybko zeskanuje odbitki i zapisze je w dobrej jakości, bez żadnych odblasków. Program analizuje całą fotografię oraz jej cztery punkty referencyjne umieszczone przy brzegach zdjęcia. Dzięki temu oprogramowanie jest w stanie połączyć lepszej jakości fragmenty zdjęć w jeden skan. Poza tym aplikacja automatycznie kadruje i prostuje zeskanowane zdjęcie.

„Jeden z głównych celów PhotoScan, to nauczenie ludzi digitalizacji starych zdjęć. Wywołane fotografie bardzo łatwo ulegają zniszczeniom lub po prostu można je zagubić, na przykład podczas przeprowadzki. Dlatego też lepiej zawczasu przed tym uchronić” – powiedział David Lieb z Google Photos

PhotoScan to darmowa aplikacja, która jest już dostępna na Android lub iOS. Ktoś zamierza przetestować? Chyba czas sięgnąć po zakurzone pudełko ze starymi zdjęciami.

https://www.youtube.com/watch?v=MEyDt0DNjWU

gerard brożnowicz

gerard brożnowicz

Wielozadaniowy grafik z doświadczeniem agencji reklamowej, samouk rysunku i fotografii. Przed zamówieniem pizzy najpierw sprawdzi jakość menu, skład, potem literówki a na końcu ceny.

Leave a Reply