Co to jest „Flat Design”?

Co to jest „Flat Design”?

Świat przepełniony mnogością marek, produktów i reklam, gubiąc się we własnym chaosie zaczął wracać do coraz prostszych form, bardziej wyraźnych, ocierających się o minimalizm. Takie zachowanie można zaobserwować nie tylko na rynku reklamy ale również i w designie. Ta zmiana myślenia o kreacji dała początek nowemu trendowi w projektowaniu graficznym nazwanym Flat Design (Płaskie Projektowanie).

windows_compare1

Flat Design to przede wszystkim skupienie się na czytelności przekazu przy maksymalnym ograniczeniu ozdobników i odrzuceniu nieistotnych elementów. Czysta forma, jasny przekaz, skupienie się na użyteczności i funkcjonalności.

Główne założenia flat design:

 • czytelnie i przejrzyście
 • skupienie się na funkcjonalności
 • kontrasty kolorystyczne zwracające uwagę
 • wyraźna i przemyślana typografia często łączące dwa odrębne style np. szeryfowe i bezszeryfowe,  bold i light, bardzo duże i malutkie fonty w jednej kompozycji
 • proste piktogramy oraz czytelne infografiki

Gdzie zatem miejsce na zaokrąglone rogi, błyszczące przyciski, gradienty i efekty lustra ze stylu web 2.0? Chyba pomału zostaną zepchnięte na dalszy plan, chyba że idąc tym tropem dojdziemy do projektowania w stylu skeumorfizmu (odtworzenie właściwości, kształtu, tekstury, barwy lub funkcji przedmiotu oryginalnego) ale to już inna bajka.

Wracając do flat design można śmiało stwierdzić, że trend ten pojawił się już jakiś czas temu. Na wielu zagranicznych stronach można się zetknąć właśnie z płaskim projektowaniem. Jednak największą popularność zyskał z momentem premiery systemu Microsoftu – Windows 8. Zaprojektowane nowoczesne kafelki „Metro” w nowym systemie przypadły do gustu wielu użytkownikom dając inspirację twórcom wielu aplikacji do systemu. Teraz płaskie projektowanie można zauważyć w wielu miejscach: na ulicy, w internecie, na smartfonach czy w gazetach.

flat-design-04htcwin9 flat-design-08b

Obecnie bardzo wielu projektantów wykorzystuje zasady Flat Designu tworząc nowe interfejsy, logo, strony www itp. Pytanie zatem czy to jest zwyczajny trend, który przeminie, czy też rewolucja na długie lata? Czas pokaże a tymczasem pozostawiam was ze słowami pewnej pani:

Moda przemija, styl pozostaje.
                                             Coco Chanel

Jak zatem nie dać stworzyć dobry projekt flat design i nie popaść w skrajny minimalizm? Zadanie jak zwykle nie należy do najprostszych, jest to odwieczna batalia między formą a treścią. Najważniejsze to pamiętać o harmonii między estetyką a funkcjonalnością oraz mieć na uwadze te słowa słowa:

Przejrzyste inteface’y to są te, które mają największy impact z najmniejszą ilością elementów.
                                              Allana Grinshteina

Poniżej kilka ciekawych przykładów rebrandingu w stylu płaskim:

safari-flat zywiec_old_new

 

 

… oraz kilka ciekawych stron www:

colouredlines.com_au layervault_com

featured31@wdd2x

 

Scavenger_Hunt_Bigger

Obecnie Facebook pracuje nad nowym interfejsem na urządzenia mobilne zaprojektowanym właśnie w myślę flat UI. Nowy interfejs w chwili obecnej udostępniony został alpha testerom więc jak ktoś chciałby zobaczyć jak będzie wyglądał nowy Facebook to instrukcję jak to zrobić znajdzie na stronie Facebooka.

W poszukiwaniu ciekawych inspiracji można przeglądnąć:

layervault.tumblr.com

pinterest.com

dribbble.com

 

 

Gerard Brożnowicz

Gerard Brożnowicz

Graphic designer & DTP specialist at GerArt Studio
Pasjonat, indywidualista ale otwarty na świat i konstruktywną krytykę, lubiący sporty ekstremalne, kochający muzykę, nienawidzący nudy. Hobbistycznie przemierzający bezkres wirtualnych światów gier komputerowych oraz kochający zanurzać się w genialności kreski anime.
Gerard Brożnowicz

6 thoughts on “Co to jest „Flat Design”?

 1. Rok 2013 to zdecydowanie rok flat designu, wleciał w internety z wielkim hukiem i jak na razie się stąd nie rusza. Czy to dobrze? Myślę, że tak, flat jest czytelny i lekki dla przeglądarek. Czasami nudzi mnie oglądanie n-ty raz tego samego setu płaskich ikon, czy wysypu podobnych stron, jednak są jeszcze ludzie potrafiący zaczarować i zadziwić na płaszczyźnie minimalistycznych projektów. Bardzo fajny artykuł, na pewno pomoże zrozumieć ideę płaskich projektów.

 2. też o tym pisałem i znalazłem fajne przykłady, choć wydaje się że flat może zrobić internet do bólu monotematycznym w stylu – jednak poprzednie style dawały sporo więcej do popisu.

 3. Gerard Brożnowicz

  W pewnym momencie pojawi się pytanie – co dalej? Co się dzieje jak już wszystko jest maksymalnie uproszczone? Spodziewać się można zatem trzeba jakiejś rewolucji 😉

 4. W takim razie była już nadmierna pstrokacizna, a teraz mamy minimalizm. Ciekawe jaka będzie kolejna odsłona. Osobiście flat design jest bliży memu sercu i mam nadzieje, że ten „trend” pozostanie na dłużej.

 5. Wydaje mi się, że ten trend dosyć szybko przeminie. Mamy większą użyteczność, ale również mnóstwo bliźniaczo podobnych projektów, wciąż te same odcienie i barwy. Nuda.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.